СПИСОК ЛІКАРІВ, З ЯКИМИ МОЖНА УКЛАСТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Останні новини

Епідемічна ситуація по кору

Дайджест МОЗУ

Як пацієнт може отримати рецепти на відпуск препарату інсуліну

Участь у бізнес-форумі

Науково-практична конференція ендокринологів

Робочий візит до Польщі

Оновлення реєстру "Доступні ліки"

Як працює програма "Доступні ліки"

Електронна система запису до лікаря

Список лікарів, з якими можна укласти декларацію

Виступ на "Українському радіо. Луцьк"

Зустріч по проекту "Рятуємо по-європейськи"

Обережно, кір!

XX НАЦІОНАЛЬНА ШКОЛА гастроентерологів, гепатологів України

Обласний семінар невропатологів

Інфаркт міокарда - як діяти ?

Участь в Школі ендокринологів 22–23 лютого 2018р. в м.Київ

ПЕРЕЛІК АПТЕК, що здійснюють відпуск лікарських засобів згідно програми «Доступні ліки»

Презентація МІС "Поліклініка без черг"

Науково-практична конференція з онкології та ендоскопії ШКТ

Інформація про медичну реформу начальника управління охорони здоров’я Миколи Якимчука на оперативній нараді в міській раді

Створення ШКОЛИ ЗДОРОВ"Я

Дифтерія

«Загальноневідомі» факти про ВІЛ/СНІД

НАРКОТИКИ І НАРКОМАНІЯ

Інсульт легше попередити ніж вилікувати

Придбання нового медичного апарату

Зупинимо поліомієліт спільними зусиллями

ОНЛАЙН-ОПИТУВАННЯ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ ВІКОМ 13-24 РОКІВ

ЛОКАЛЬНИЙ ФОРМУЛЯР 2017р. частина ІІ

ЛОКАЛЬНИЙ ФОРМУЛЯР 2017р. частина І

Програма « Доступні ліки»

То що ж приховує закреп?

Про що свідчать ендоскопічні знахідки?

Примірне положення про госпітальний округ

Що чекає медицину та лікарів цього року. Детальний план МОЗ України.

Запровадження нової моделі фінансування ПМД у 2017 році: пропозиції МОЗ

Проекти реформи МОЗУ

Чиста лікарня безпечна для пацієнта

Міжрегіональний семінар з Інтегрованого ведення хвороб дитячого віку

Академічні читання з міжнародною участю

Довідка до Дня Діабету

Деформуючий артроз

Пролежні. Профілактика, сучасні методи лікування.

Паліативна допомога дітям

Куріння чи здоров”я: вибір за Вами!

Антибіотики: використовуйте обережно !

Участь у Всеукраїнському форумі «Онкологія репродуктивних органів: профілактика як новий клінічний орієнтир»

Хвороба, яку спричинює вірус ЗІКА

Ліків від поліомієліту не існує! Єдиний захист – вакцинація.

Медики закликають батьків вакцинувати дітей від поліомієліту

Прості правила, щоб не захворіти на грип

Правила поведінки на льоду

Т А Р И Ф И на платні медичні огляди осіб, що надаються КЗ «ЛЦПМСД»

Профілактика кишкових інфекцій

Керівник закладу в АТО

Про зміни в законодавстві щодо пільг і компенсацій окремим категоріям громадян

Семінар благодійного фонду "СТОПРАК"

Профілактика атеросклерозу

Геморагічна лихоманка Ебола

Навчання сучасним методам діагностики та лікування пневмоній

"Захист патріотів" Гуманітарна ініціатива Світового Конгресу Українців

Шлях переселенця

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

ЗДОРОВ"Я ВАШОГО СЕРЦЯ – У ВАШИХ РУКАХ!

Що необхідно знати про глаукому

Захворювання хребта в студентів

РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо правил поведінки при виявленні вибухового пристрою та загрозі вчинення терористичного акту

Артеріальна гіпертензія

Туберкульоз

Туберкульоз


          24 березня – Всесвітній День боротьби з туберкульозом

    Історія цієї пам’ятної дати бере початок з 1993 року, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією, а день відкриття німецьким лікарем і бактеріологом Генріхом Германом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім

днем боротьби з туберкульозом.  В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року.

   Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань. Це хронічне інфекційне захворювання характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

  Джерелом або резервуаром туберкульозної інфекції може бути хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.

   Мікобактерія туберкульозу дуже стійка у зовнішньому середовищі,здатна зберігати свої властивості у землі, снігу, у товщі льоду, стійка до дії спирту, кислот  і лугів. У той же час паличка Коха гине від тривалого впливу прямих сонячних променів, високих температур, хлоровмісних речовин.

Мікобактерії туберкульозу виділяються з харкотинням при туберкульозі органів дихання. Це найчастіший спосіб і становить близько 95,0 % випадків. Туберкульоз від хворого поширюється повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові) та пиловим способом (засохлі крапельки харкотиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі). Аліментарний спосіб зараження можливий при вживанні молока і молокопродуктів від хворих на туберкульоз корів, кіз. Трансплацентарне зараження плоду можливе при заковтуванні плодом інфікованих мікобактеріями навколоплідних вод, через кров, при потраплянні фільтруючих форм мікобактерій до плода через плаценту, при пошкодженні плаценти під час пологів. Інші шляхи передачі мікобактерій в здоровий організм є такі: через кон’юнктиву ока, шкіру, статеві органи, мигдалики, при операціях тощо.

   Чи захворіє людина туберкульозом, залежить від інфікуючої дози, тобто від числа бацил, які потрапили в організм, а також від захисних сил організму. Чим ближчим був контакт з бактеріовиділювачем, тим більша доза бацил потрапляє в легені.  Особливо великому ризику наражаються люди, які довгий час перебувають в контакті з хворим у погано провітрюваному приміщенні: тюремній камері, армійській казармі, лікарняній палаті або в колі сім”ї. Для здорової людини, яка отримала паличку Коха, імовірність захворіти активним туберкульозом складає всього 5%. Ризик захворювання дещо підвищується, якщо організм ослаблений. Стреси, погане харчування, відсутність свіжого повітря і фізичних навантажень, шкідливі звички(алкоголь,паління), порушення сну, перенесені захворювання - все це знижує захисні сили організму. Але навіть при наявності всіх цих факторів імунна (захисна) система запобігає розвитку хвороби у більшості інфікованих людей. Проте хвороба розвивається дуже активно при наявності в організмі ВІЛ.

  Діагностика туберкульозу. Ті інфіковані мікобактеріями, у яких імунітет не спрацьовує, захворюють на туберкульоз. Симптомів туберкульозу, які були б притаманні лише цій недузі немає. Однак, кожний лікар і кожний громадянин повинен знати, що при туберкульозі легень можуть бути такі ознаки: 1) кашель протягом 3 тижнів і більше; 2) зниження маси тіла (схуднення); 3) слабість, втомлюваність; 4) субфебрилітет (підвищення температури тіла до 37,2 – 37,5°С або лихоманка (підвищення температури до високих цифр – 38,0–39,0°С з ознобом); 5) пітливість вночі; 6) біль в грудній клітці;
7) задишка; 8) погіршення апетиту; 9) кровохаркання.

  Всі перелічені симптоми можуть бути зумовлені й іншими захворюваннями, але при утриманні будь-якого з них впродовж трьох тижнів і більше необхідно провести спеціальні обстеження для підтвердження діагнозу.

  1. Туберкулінодіагностика.
  Ці, напевно, відомі усім проби Манту та Пірке полягають у викликанні місцевої алергічної реакції при контакті захисних клітин шкіри зі спеціально приготованими про-дуктами життєдіяльності туберкульозних мікобактерій (туберкуліном). При цьому реакція виникає лише у тих осіб, імунна система котрих уже “знайома” з паличкою Коха. За ступенем вираженості та динамікою реакції можна судити, чи це лише “пам’ять” про давній контакт з мікобактерією, чи, можливо, в організм потрапили нові збудники туберкульозу. Проте позитивна реакція ще не свідчить про те, що ці бактерії обов’язково спричинили захворювання (чи спричинять в майбутньому).
      2. Мазок харкотиння  
  На ранній стадії хвороби активний туберкульоз виявляють при допомозі мікроскопічного дослідження мазка харкотиння. Метод мікроскопії мазка - прямий, найбільш швидкий та дешевий спосіб діагностики туберкульозу. Зразок харкотиння, яке виділяється при кашлі, фіксують на скляній пластинці, фарбують певним способом і досліджують у звичайному бінокулярному мікроскопі. Наявність палички Коха у мазку свідчить про туберкульоз. Проте негативний результат мазка ще не означає відсутності захворювання. Туберкульоз на ранній стадії, а також туберкульоз у дітей часто дає негативний мазок. Тому при підозрі на туберкульоз і негативному результаті мазка рекомендується повторити мікроскопію мазка як мінімум три рази. Позитивний результат мазка іноді може бути помилковим. Але якщо і другий аналіз позитивний, діагноз можна вважати підтвердженим.
      3. Рентгенівське дослідження
  Просвічування рентгеном - рентгеноскопія та флюорографія - дозволяють з достатньо високою точністю виявити туберкульоз на ранніх стадіях.

      4. Посів харкотиння
  Посів (культуральне дослідження) полягає у вирощуванні в спеціально обладнаній лабораторії культури мікобактерій із зразка харкотиння пацієнта. У лабораторних умовах паличка Коха розмножується повільно, тому даний аналіз займає 2-3 місяці. Однак його проведення надзвичайно важливе через наступну причину. Культуру мікобактерії розділяють на декілька зразків і визначають її чутливість до різних антибіотиків. Це єдина можливість вияснити, до яких ліків чутливий даний різновид палички Коха, а до яких - ні.

  На основі результатів аналізу медикаментозної резистентності даної культури мікобактерії лікар може правильно підібрати комбінацію ліків. За відсутності цих даних призначається лікування стандартним набором препаратів “першого ряду”. Таке лікування наосліп успішно виліковує більшу частину пацієнтів, інфікованих звичайним (чутливим) туберку-льозом. Але менша частина пацієнтів, заражена стійким до ліків туберкульозом, нечутлива до дії препаратів першого ряду.
    Лікування .Правильне лікування звичайного (чутливого) туберкульозу майже завжди закінчується повним видужанням. Неправильне лікування звичайного (чутливого) туберкульозу приносить більше шкоди, ніж користі, оскільки перетворює просту для лікування форму хвороби у важко виліковний медикаментозно-резистентний туберкульоз.
      Основні принципи лікування туберкульозу :
 Лікування туберкульозу - тривалий процес, займає від шести місяців у випадку звичайного (чутливого) туберкульозу до двох років у випадку медикаментозної стійкості. Лікування повинно бути безперервним. Паличка Коха не повинна мати можливості “опам’ятатися” від “бомбардування” її потужною “артилерією” протитуберкульозних препаратів, до повного її знищення. Лікування обов’язково повинно проводитись одночасно декількома протитуберкульозними препаратами. Кожен з 4-5 ліків, які хворий щодня приймає, володіє різними механізмами дії, тобто кожен з них впливає на різні сторони і прояви життя палички Коха, і тільки разом вони можуть досягнути мети - знищити її. Лікування повинне бути контрольованим. Це значить, що впродовж декількох місяців, без перерви, хворий повинен приймати декілька протитуберкульозних препаратів і кожен раз під контролем медичного працівника. Порушення цих принципів призводить до медикаментозної резистентності. Ні за яких умов не слід лікуватись неповним набором препаратів, передчасно припиняти чи тимчасово переривати розпочатий курс лікування чи приймати таблетки нерегулярно.

    Попередження туберкульозу серед населення. Кожна людина повинна пам’ятати, що зараження туберкульозом найчастіше відбувається під час спілкування з хворою людиною при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокротиння та слини, а також при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби, риби, птиці. Зараження може відбуватися тоді, коли мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд, постіль, папери, недопалки від хворого на туберкульоз. Туберкульоз розвивається тоді, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці тощо.

Тому профілактика туберкульозу має бути така:

1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами, бездомними тваринами;

2. Відмовитись від шкідливих звичок;

3. Користуватися особистими предметами гігієни;

4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків;

5. Докласти зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету;

6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;

7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні;

8. Оберігати себе від ВІЛ-інфекції, уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом.

9. Дітям обов”язково проводити вакцинацію та ревакцинацію вакциною БЦЖ.

10. Дорослим обов”язково проходити рентгенологічне обстеження ОГК,а дітям  проводити пробу Манту-для раннього виявлення туберкульозу.

 Отже, туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу, перебігає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, може вражати всіх людей, але найчастіше найбідніші, соціально дезадаптовані верстви населення (біженці, мігранти, особи, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, особи без постійного місця проживання, алкоголіки, наркомани тощо), спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого (від 6–8 міс. і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих. Краще остерігатися туберкульозу, аніж лікувати його. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше його лікування. Будьте пильні! Пам’ятайте, ваше здоров’я – у ваших руках!

Лікар-пульмонолог КЗ «Луцька міська поліклініка №1»

Комісар Катерина Маноліївна