СПИСОК ЛІКАРІВ, З ЯКИМИ МОЖНА УКЛАСТИ ДЕКЛАРАЦІЮ

Останні новини

Епідемічна ситуація по кору

Дайджест МОЗУ

Як пацієнт може отримати рецепти на відпуск препарату інсуліну

Участь у бізнес-форумі

Науково-практична конференція ендокринологів

Робочий візит до Польщі

Оновлення реєстру "Доступні ліки"

Як працює програма "Доступні ліки"

Електронна система запису до лікаря

Список лікарів, з якими можна укласти декларацію

Виступ на "Українському радіо. Луцьк"

Зустріч по проекту "Рятуємо по-європейськи"

Обережно, кір!

XX НАЦІОНАЛЬНА ШКОЛА гастроентерологів, гепатологів України

Обласний семінар невропатологів

Інфаркт міокарда - як діяти ?

Участь в Школі ендокринологів 22–23 лютого 2018р. в м.Київ

ПЕРЕЛІК АПТЕК, що здійснюють відпуск лікарських засобів згідно програми «Доступні ліки»

Презентація МІС "Поліклініка без черг"

Науково-практична конференція з онкології та ендоскопії ШКТ

Інформація про медичну реформу начальника управління охорони здоров’я Миколи Якимчука на оперативній нараді в міській раді

Створення ШКОЛИ ЗДОРОВ"Я

Дифтерія

«Загальноневідомі» факти про ВІЛ/СНІД

НАРКОТИКИ І НАРКОМАНІЯ

Інсульт легше попередити ніж вилікувати

Придбання нового медичного апарату

Зупинимо поліомієліт спільними зусиллями

ОНЛАЙН-ОПИТУВАННЯ ПІДЛІТКІВ ТА МОЛОДІ ВІКОМ 13-24 РОКІВ

ЛОКАЛЬНИЙ ФОРМУЛЯР 2017р. частина ІІ

ЛОКАЛЬНИЙ ФОРМУЛЯР 2017р. частина І

Програма « Доступні ліки»

То що ж приховує закреп?

Про що свідчать ендоскопічні знахідки?

Примірне положення про госпітальний округ

Що чекає медицину та лікарів цього року. Детальний план МОЗ України.

Запровадження нової моделі фінансування ПМД у 2017 році: пропозиції МОЗ

Проекти реформи МОЗУ

Чиста лікарня безпечна для пацієнта

Міжрегіональний семінар з Інтегрованого ведення хвороб дитячого віку

Академічні читання з міжнародною участю

Довідка до Дня Діабету

Деформуючий артроз

Пролежні. Профілактика, сучасні методи лікування.

Паліативна допомога дітям

Куріння чи здоров”я: вибір за Вами!

Антибіотики: використовуйте обережно !

Участь у Всеукраїнському форумі «Онкологія репродуктивних органів: профілактика як новий клінічний орієнтир»

Хвороба, яку спричинює вірус ЗІКА

Ліків від поліомієліту не існує! Єдиний захист – вакцинація.

Медики закликають батьків вакцинувати дітей від поліомієліту

Прості правила, щоб не захворіти на грип

Правила поведінки на льоду

Т А Р И Ф И на платні медичні огляди осіб, що надаються КЗ «ЛЦПМСД»

Профілактика кишкових інфекцій

Керівник закладу в АТО

Про зміни в законодавстві щодо пільг і компенсацій окремим категоріям громадян

Семінар благодійного фонду "СТОПРАК"

Профілактика атеросклерозу

Геморагічна лихоманка Ебола

Навчання сучасним методам діагностики та лікування пневмоній

"Захист патріотів" Гуманітарна ініціатива Світового Конгресу Українців

Шлях переселенця

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

ЗДОРОВ"Я ВАШОГО СЕРЦЯ – У ВАШИХ РУКАХ!

Що необхідно знати про глаукому

Захворювання хребта в студентів

РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо правил поведінки при виявленні вибухового пристрою та загрозі вчинення терористичного акту

Артеріальна гіпертензія

Туберкульоз

Захворювання хребта в студентів


ЗАХВОРЮВАННЯ  ХРЕБТА  У  СТУДЕНТІВ

Серед захворювань, виявлених у студентів, друге місце (після хвороб серцево-судинної системи) займають порушення опорно-рухового апарату. Якщо 10–15 років тому ці захворювання були «привілеєм» старості, то тепер вони все частіше зустрічаються в юнацькому і навіть дитячому віці (описаний випадок остеохондрозу хребта в шестирічному віці). Так, захворювання хребта різних ступенів зафіксовано у 28 % студентів Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

Як правило, усе починається зі сколіозу. Найпоширеніша причина виникнення сколіозу – тривале сидіння за столом. Саме люди, чия професія пов’язана із цим, найчастіше скаржаться на болі й дискомфорт у попереку. Звичайні навантаження, не пов’язані з підніманням тягарів, високою руховою активністю або хоча б із тривалим стоянням, вибивають із колії хребет учителів, працівників офісів, водіїв автомобілів.

«Сидячий» спосіб життя – це величезне навантаження на хребет. На жаль, сидяча робота не може бути пов’язана з шезлонгом чи кріслом-гойдалкою. Основний чинник ризику сколіозу при сидінні – це необхідність нахилятися. Нахил уперед особливо шкідливий для хребта, оскільки вірогідність стиску міжхребцевих дисків у такій позі зростає в кілька разів. Адже часто домашній спосіб життя так само шкідливий для хребта, як робочий чи навчальний: багатогодинне сидіння за письмовим або комп’ютерним столом дуже характерне для середнього класу, студентства і призводить до сколіозу.

Поступово неправильна постава приводить до поглиблення патологічних змін.

Остеохондроз (від грецького osteon – кістка, chondros – хрящ) – це дегенеративно-дистрофічне захворювання міжхребетних дисків, що супроводжуються біохімічними змінами тканини хребців.

Остеохондроз – складне системне захворювання, і боротьба з ним повинна бути комплексною й активною. Вона вимагає від людини певних знань, уміння та істинного бажання бути здоровим.

Зараз розкрито багато причин виникнення остеохондрозу, що дозволяє розробляти конкретні практичні рекомендації для лікування і профілактики цього захворювання. Остеохондроз, у першу чергу, вражає людей, що працюють у незручній статичній позі та страждаючих природженими або набутими захворюваннями кістково-м’язевого апарату. Тривале перебування в положенні сидячи або зігнувшись, підняття ваги перед собою, мікротравми суглобових поверхонь також сприяють розвитку цього захворювання. Причиною його виникнення може бути спадкова схильність, вікові зміни, гостра або хронічна травма міжхребцевих дисків, порушення сегментарного кровообігу. Розвитку остеохондрозу сприяє обмеження рухової активності людини. Унаслідок зниження гравітаційного навантаження при гіподинамії з кісток вимивається кальцій, зменшуються їх маса і густина, змінюється макро- і мікроструктура, знижується інтенсивність обмінних процесів кісткової і прилеглої хрящової тканин. Зміна вигинів хребта при навантаженнях дозволяє м’язам спини перерозподіляти тиск на міжхребцеві диски. При порушеннях постави, патологічних викривленнях хребта, остеохондрозі ці природні механізми порушуються, розвиваються нові компенсаторні процеси, які часто не можуть запобігти подальшому прогресуванню захворювання.

Деформація хребта веде до різних порушень діяльності внутрішніх органів. Одне з важливих завдань фізичної культури – призупинення прогресування хвороби і корекція викривлень хребта. Фізична культура, будучи складовим елементом культури особистості, потужною передумовою здорового способу життя значно впливає не тільки на підвищення фізичної підготовленості, поліпшення здоров’я, але і на поведінку людини в побуті і в процесі навчання [2].

Студентів із порушенням постави іноді невиправдано звільняють від занять фізкультурою, у той час як вони ще більшою мірою потребують систематичних заняттях фізичними вправами. У програмі адаптивного фізичного виховання, складеної для цього контингенту студентів, переважають вправи, які вдосконалюють опорно-руховий апарат, а також загальнорозвивальні та направлено коригувальні фізичні вправи.

Однак практика показала, що перш за все для формування гарної постави та лікування сколіозів корисні заняття плаванням, під час яких забезпечується природне розвантаження хребта. Програма фізичного виховання для студентів, що мають захворювання опорно-рухового апарату, повинна бути складена на базі способу «брас на грудях з подовженою паузою ковзання», під час якого хребет максимально витягується, а м’язи тулуба статично напружені. Позитивний досвід роботи свідчить, що при цьому стилі плавання мінімальні можливості збільшення рухливості хребта та обертальних рухів корпусу і тазу, вкрай небажані при сколіозі.

Крім того, значне місце в програмі фізичної реабілітації студентів цієї категорії займає лікувальне плавання – гідрокінезотерапія, що дозволяє вирішувати завдання корекції при порушенні постави завдяки розвантаженому положенню хребта у воді, що дає можливість без шкоди для здоров’я виконувати найрізноманітніші вправи в поєднанні з освоєними навичками різних способів плавання: ходьбою і бігом у надувних жилетах зі спеціальними манжетки та балончиками на гомілковостопних суглобах; плавання з лопатками на руках, надувними кільцями і колами на ногах (для опору, більшого навантаження); виконувати комплекси вправ у воді зі спеціальними гантелями і м’ячами.

     Збереження і зміцнення здоров’я студентської молоді – одне з пріоритетних завдань. Його вирішення вимагає розробки і впровадження здоров’яформувальних технологій, спрямованих на реалізацію ефективних способів профілактики захворювань і реабілітацію студентів засобами фізичного виховання.

 

 

 

Н. Г. Забеліна, лікар-невропатолог Функціонального об’єднання «Студентська поліклініка Східноєвропейського університету ім. Лесі Українки»